През 1889 г. със закон е планирано свързването на Сeверна и Южна България с ж.п. линия. В периода 1894 – 1897г. е изградена ж.п. линията София – Мездра - Роман. Имало три плана за трасето: първият – да мине през Орхание (Ботевград) и Арабаконашкия проход, вторият – през Петроханския проход и трети, най – труден, през Искърското дефиле. В крайна сметка е прието предложено от френския инженер Леон Гийу и българския предприемач Иван Хаджиенов (кмет на София 1881-83г, а после депутат), работили вече по строителството на международната жп линия през Карпатите в Румъния. Проектната стойност е 21 милиона лева. Делегация от жители на Лакатник ходила в София, за да молят линията да не минава през селото, за да не се плаши добитъка, но все пак строежът започва. Трасето е давано на отделни строители на парче – на участъци. Линията, мостовете и тунелите са строени от италианци, албанци, сърби, черногорци, македонци и българи. С волове прекарвали камъни и друг строителен материал. Хора от околните села са основната работна сила.

  • read more

    Тържественото откриване е на 20 февруари 1897 г. С влака от София до Роман пътуват българският Княз Фердинанд I, Княгиня Мария Луиза, гостуващият у нас сръбски крал Александър I Обренович, министри и депутати, военни и духовници. Това е петата ж.п. линия в България след Русе-Варна (1866 г.), Ямбол-Бургас (1890 г.), Шумен-Каспичан (1895 г.) и София-Перник-Радомир (1893-1897 г.). Строежът на дългата 108 км линия струва на държавата 28 милиона лева тогавашни пари. След 50-те години на XX в. броят на влаковете от София за Северна България нараства значително и Дефилето се оказва ключов участък за подобряване на трафика. В края на 1958 г. започва удвояване на трасето. Работата стартира в района на Лакатник и Оплетня. Строителството се извършва на етапи без да се спира движението на влакове. Последен е завършен най-сложния 2 километров участък Черепиш-Лютиброд (1967-1969 г.). Линията е инженерно предизвикателство със своите 22 тунела (14 от тях са с по 2 тръби). Първият тунел е построен през 1896 г. в района на Зверино. Изградени са и десетки стоманени и стоманобетонни мостове, по които преминава линията. Алеко Константинов и Иван Вазов са сред първите пътници на линията през Дефилето и още в края на XIX в. описват в пътеписите си дивата красота на тези места. Тогава локомотивите са парни. След средата на века локомотивите вече са заменени с дизелови. В края на 60-те години БДЖ закупува от ГДР двуетажни влакови композиции, които са пуснати и през Дефилето като предоставят уникална гледна точка за пътуващите на горната платформа. През 1979г е изцяло електрифицирана линията през Искърското дефиле. И досега пътуването с влак през по Дефилето е атракция за пътниците. От влака те могат да се насладят на реката, скалите на Церово, Бов, Лакатник, Оплетня, Черепиш и Лютиброд и гледките към Понор планина, Ръжана и Врачанския Балкан.


Like this:

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Leave your comment here...x